Άνετη νίκη με 81-55 πέτυχε ο Κ.Α.Ο.Δ. την Κυριακή 23 Απριλίου 2023 στο γήπεδο «Δ. Κραχτίδης» με αντίπαλο τον Γ.Α.Σ. Κομοτηνής. Η Δραμινή ομάδα έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών και με νίκη την ερχόμενη Κυριακή θα κάνει το 3-1 και θα πάρει την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Οι πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κάνοντας το 5-0 με το καλησπέρα, στην συνέχεια ανέβασε απόδοση η Κομοτηνή κάνοντας το 7-6. Έπειτα η ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη βρήκε ρυθμό πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια με τους Ραντοσάβλιεβιτς και Στυλίδη για το 18-10 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να έχει καλή παρουσία και να παίζει καλά σε άμυνα και επίθεση και πέτυχε 21 πόντους ενώ δέχτηκε μόλις 15 για το 39 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν υπεροχή και έκαναν ένα τρομερό επτάλεπτο σημειώνοντας 11 πόντους δεχόμενοι μόνο έναν. Η Δραμινή ομάδα πήγε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτο με σημαντική διαφορά για το 55-36.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. δεν επέτρεψε ποτέ τον Γ.Α.Σ. Κομοτηνής να επιστρέψει στο παιχνίδι για το τελικό 81-55.

Από το παιχνίδι αποβλήθηκε για τον Γ.Α.Σ. ο Μαντιτς και είναι αμφίβολος αν αγωνιστεί στο παιχνίδι της Κυριακής.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι φίλαθλοι της ομάδας γέμισαν τις κερκίδες του «Δ. Κραχτίδης» με την διοίκηση του Κ.Α.Ο.Δ. να τους ευχαριστεί. Επόμενο παιχνίδι για τη Δραμινή ομάδα εκτός έδρας στην Κομοτηνή με τον τοπικό Γ.Α.Σ.

Κ.Α.Ο.Δ. – Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 81-55

Δεκάλεπτα: 18-10, 39-25, 55-36, 81-55

Κ.Α.Ο.Δ. (ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ): ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ 2, ΣΤΥΛΙΔΗΣ 19 (2), ΓΑΪΤΑΝΙΔΗΣ 3 (1), ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ 10 (2), ΓΡΟΥΔΟΣ 12 (1), ΜΠΕΣΣΑΣ 7 (1), ΚΟΥΜΛΕΛΗΣ 12 (1), ΠΑΠΑΠΑΣΧΑΛΗΣ 2, ΡΑΝΤΟΣΑΒΛΙΕΒΙΤΣ 9, ΚΑΒΑΡΓΥΡΗΣ 5 (1), ΒΟΪΒΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ): ΧΩΜΑΤΑΣ, ΜΠΙΛΙΟΣ 11 (1), ΠΕΡΡΗΣ 22 (4), ΖΟΤΟΣ, ΜΑΝΤΙΤΣ 5, ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ 2, ΚΟΥΤΣΟΒΑΣΙΛΗΣ 6 (2), ΝΑΛΜΠΑΝΤΗΣ, ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ 9 (1), ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ, ΧΑΛΗΛ, ΑΒΔΑΛΑΣ