Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο Roland Garros, επίσης με αρκετά δύσκολο τρόπο, επί του Τσέχου Ζντένεκ Κόλαρ με 3-1 σετ (6-3, 7-6, 6-7, 7-6) και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του παρισινού Grand Slam.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και προηγήθηκε 2-0 δεν «τελείωσε» το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δώσει τη δυνατότητα στον αντίπαλό του να μειώσει και να φτάσει μία ανάσα από το 2-2 στα σετ, κάτι που εάν συνέβαινε σαφώς και θα έφερνε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση το νο 4 του κόσμου.

Τελικά μετά από 4 ώρες και 8 λεπτά αγώνα έφτασε στη νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Κόλαρ και για 4η σερί σεζόν θα βρεθεί στους «32» του Roland Garros.

Σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με τον Λορέντσο Μουζέτι, όπου βρέθηκε να χάνει 2-0 και χρειάστηκε υπερπροσπάθεια στη συνέχεια για να φτάσει στην ανατροπή, ο 23χρονος πρωταθλητής παρουσιάστηκε βελτιωμένος.

Το Σάββατο (28/5), ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον 23χρονο Σουηδό Μίκαελ Ίμερ (Νο95), ο οποίος απέκλεισε νωρίτερα μέσα στην ημέρα, το Νο29 του ταμπλό, Ντάνιελ Έβανς, με 6-3, 3-6, 6-2, 6-3.

Πηγή: naftemporiki.gr