Τη νίκη με 96-89 πέτυχε ο Κ.Α.Ο.Δ. το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Κραχτίδης, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη παρά τα αγωνιστικά προβλήματα κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία επικράτηση.

Η Δραμινή ομάδα είχε σε καλή μέρα του Βουτσίτσεβιτς που πέτυχε 34 πόντους και βοήθησε αρκετά τους πράσινους να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης.

Το φιλμ του αγώνα

Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα ο Κ.Α.Ο.Δ. και ήταν από την αρχή του παιχνιδιού μπροστά σκορ με το 25-14 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. μπήκε καλύτερα και με το καλημέρα έκανε το 29-14, τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Κάπου εκεί ανέβασε απόδοση ο Φίλιππος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 44-41 υπέρ των πρασίνων.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Φίλιππος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ισοφάρισε για το 46-46, κάπου εκεί η ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη ανέβασε απόδοση έκανε το 59-52, με την περίοδο να τελειώνει 67-64 υπέρ του Κ.Α.Ο.Δ.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ ήταν καλύτερος και πήρε 7 λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι διαφορά 12 πόντων και όλα έδειχναν ότι ο Κ.Α.Ο.Δ. θα φτάσει σε μια εύκολη νίκη.

Για ακόμη μια φορά η Δραμινή ομάδα επέτρεψε στον αντίπαλο να μπει ξανά στο παιχνίδι και να μειώσει σε 90-89.

Κάπου εκεί ο Κ.Α.Ο.Δ. θα κερδίσει δύο αντιαθλητικά φάουλ για να κάνει το 94-89 για να φτάσουμε στο τελικό 96-89, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Tα στοιχεία του αγώνα

ΚΑΟ Δράμας-Φίλιππος Βέροιας 96-89

Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Εκίζογλου, Αθανασιάδης Αθ.

Δεκάλεπτα: 25-14, 44-41, 67-64, 96-89

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Βουκίσεβιτς 34(4), Αγγελόπουλος 8(2), Μαραβέγιας 6, Παπαδόπουλος 8, Μπόζης 17, Μπέσσας 7(1), Γεωργίου 15(1), Γρηγοριάδης, Παπαπασχάλης 1, Στεφανίδης, Ορφανίδης.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 20(1), Αποστολίδης, Φλιάτης, Ξενιτίδης 22(4), Κάτζος 7(1), Μπένας 14, Κοτσανος 24, Μελαδιανός 2.

Τέλος, η διοίκηση και οι παίκτες του Κ.Α.Ο.Δ. αφιερώνουν αυτή τη νίκη στον Κώστα Αθανασιάδη έφορο του Γηπέδου Α.Π.Κ. Δημήτριος Κραχτίδης και του εύχονται περαστικά και σύντομα πάλι κοντά μας.