Με δύο συναρπαστικούς αγώνες ολοκληρώθηκε το 3ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Μπάσκετ του Δήμου Δράμας, το απόγευμα της Παρασκευής 23 Ιουνίου 2023, στο Δημοτικό Γυμναστήριο Αθλοπαιδιών (ΔΗΓΑ).

Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η ομάδα της Αστυνομίας, η οποία στον καθηλωτικό μεγάλο τελικό, επικράτησε με 59-56 της ομάδας του Στρατού.

Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπος καθ’ όλη τη διάρκειά του και ουσιαστικά στο τέλος προέκυψε η νικήτρια ομάδα.

Με τη φετινή κατάκτηση του πρωταθλήματος, η ομάδα της Αστυνομίας έφτασε στους 2 τίτλους, ενώ 1 τίτλο έχει η ομάδα των Μηχανικών.

Λίγη ώρα νωρίτερα, στον μικρό τελικό, η ομάδα των Μηχανικών επικράτησε στην παράταση της ομάδας Slow Motion, φτάνοντας στην κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Αρκετός ήταν ο κόσμος που παραβρέθηκε στο ΔΗΓΑ και χειροκρότησε τις προσπάθειες των παικτών, δίνοντάς του ώθηση με επευφημίες και χειροκροτήματα.

Μετά την ολοκλήρωση του μεγάλου τελικού ακολούθησε η διαδικασία των απονομών. Αρχικά δόθηκαν έπαινοι στον MVP του τελικού και στον πρώτο σκόρερ του Εργασιακού Πρωταθλήματος και ακολούθησαν οι απονομές των κυπέλλων στις ομάδες που κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις.

Οι απονομές έγιναν από τον Δήμαρχο Δράμας κ. Χριστόδουλο Μαμσάκο, την Αντιδήμαρχο Αθλητισμού, Παιδείας και Κοινωνικής Πολιτικής κ. Αναστασία Τόλιου και τον Σύμβουλο της Κοινότητας Δράμας κ. Αλέξανδρο Ράδο.

Το φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα Μπάσκετ ήταν το τρίτο που διοργανώθηκε από τον Δήμο Δράμας. Οι αγώνες ξεκίνησαν τον Νοέμβριο του 2022 και συμμετείχαν περίπου 100 ερασιτέχνες αθλητές και προπονητές από 8 ομάδες (Arivia, Karmar, Slow Motion, Fasarioso, Αστυνομικοί, Μηχανικοί, Οικονομολόγοι, Στρατιωτικοί).  Το Εργασιακό Πρωτάθλημα Μπάσκετ είναι η μεγαλύτερη διοργάνωση μαζικού αθλητισμού του Δήμου Δράμας και σταθερά έχει ως κίνητρο την κινητοποίηση, τη συμμετοχή και κυρίως την άθληση των πολιτών.