BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986

• Απίστευτο πάθος οι Δραμινοί – Δεύτερη θέση στον Α’ γύρο

Κέρδισαν το Σάββατο οι Δραμινοί τον Ζαφειράκη Νάουσας με 29-24 και διατηρήθηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας του Β’ ομίλου, δύο βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ. Η Δραμινή ομάδα βήμα – βήμα πλησιάζει τον στόχο της 1ης τετράδας και με 5 βαθμούς στον δεύτερο γύρο θα είναι σίγουρα στην α’ τετράδα. Ο στόχος είναι εφικτός αλλά και όλοι οι αντίπαλοι ισχυροί και αυτό κρατάει σε εγρήγορση τους Δραμινούς που ξέρουν πολύ καλά ότι τίποτε δεν κρίθηκε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλή άμυνα από τους Δραμινούς και στο 5ο λεπτό προηγήθηκαν 4-0 με εκτελεστή τον Αρμάντο Σίνα ο οποίος ήταν πολύ καλός στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός στην ομάδα και αν συνεχίσει να δουλεύει με σοβαρότητα έχει όλα τα φόντα να παίξει σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Οι Δραμινοί αποφασισμένοι για τη νίκη με πολύ καλή άμυνα κράτησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα στο σκορ και με την λήξη του Α’ ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά με τρία γκολ. Στο Β’ ημίχρονο ο Ζαφειράκης που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για την α’ τετράδα πίεσε και ισοφάρισε 17-17 αλλά οι Δραμινοί κρατώντας την ψυχραιμία τους έφτασαν σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής αξίας.

Για μια ακόμη φορά όλη η ομάδα έδειξε ότι θα είναι από τις κορυφαίες αμυντικά με όλους τους παίκτες να παίζουν με πάθος και πειθαρχία στο αμυντικό κομμάτι. Στην επίθεση η ομάδα έδειξε βελτίωση σε πολλές στιγμές του αγώνα ειδικά στα περάσματα της μπάλας στα πίβοτ Παπαδόπουλο – Πολύδωρος οι οποίοι είχαν πολύ καλά στατιστικά. Άγχος όμως και νευρικότητα οδήγησαν τους Δραμινούς σε άσχημες επιλογές κάτι που κρατούσε μέσα στο παιχνίδι τον Ζαφειράκη.

Να σημειωθεί ότι σημαντική ήταν η παρουσία του Τουνγκελίδη ο οποίος παρόλο που ερχόταν από τραυματισμό μπήκε και βοήθησε σημαντικά την ομάδα ειδικά στις εκτελέσεις πέναλτι στις οποίες είχε το απόλυτο.

Οι Δραμινοί είχαν και την ατυχία να χάσουν σε μια άτυχη στιγμή του τον Θανάση Παπάζογλου που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Ο Ευγένης Τουνγκελίδης δήλωσε για το παιχνίδι και την νίκη της ομάδας: Κλείσαμε τον πρώτο γύρο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και το σημαντικό είναι ότι κρατήσαμε την έδρα μας αήττητη για ακόμη μια αγωνιστική. Μετά την ήττα κόντρα στην Πυλαία δουλέψαμε σκληρά ώστε να βελτιώσουμε κάποια σημεία του παιχνιδιού μας. Η ομάδα μας έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμα και θα προσπαθήσουμε τις επόμενες τρεις εβδομάδες να δουλέψουμε σκληρά και να παρουσιαστούμε καλύτεροι στο δεύτερο γύρο.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 29-24

Πεντάλεπτα: 4-0, 6-2, 9-5, 11-8,0 12-9, 14-11 (ημχ), 16-12, 17-16, 20-18, 23-19, 25-20, 29-24.

ΔΡΑΜΑ 1986 (Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Ελ. Παπάζογλου, Χαϊτίδης 3, Σίνα 5, Τουνγκελίδης 8, Δέσπος 2, Κοτσαμαρίκογλου, Παπαδόπουλος 3, Παγωνίδης, Καφαντάρης, Αθ. Παπάζογλου 2, Φραγκούλης 1, Θωμίδης 1, Βάκκας, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 4.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπουμπουλέντρας 1, Κότσιφας, Πιτανιός, Πινακούδης, Μαυροδουλάκης 5, Βλάχος 2, Τσαγκεράς, Μάτοβιτς, Ραντίσεβιτς 2, Τζουβάρας, Ρότζιος 7, Κρέξης, Πίτος 1, Τσάτσας, Θεοδωρόπουλος 6, Χατζηγεωργίου.

Διαιτητές: Μπέτμαν – Κυριακού.

Δίλεπτα: 6-7. Κόκκινες: Αθ. Παπάζογλου (16:03, επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο) – Τσάτσας (11:16 επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Πίτος (58:41, τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 6/6-3/3.