ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ HANDBALL PREMIER ΜΕ 30-18 ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΟΥΚΑ

Πρώτο παιχνίδι εντός έδρας για τον Bianco Monte Δράμα 1986 στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier και οι Δραμινοί παίκτες θέλουν με μια καλή εμφάνιση να «ζεστάνουν» το κοινό στο κλειστό «Δ. Κραχτίδης» που παραδοσιακά στηρίζει την ομάδα. Ο Bianco Monte Δράμα 1986, λοιπόν, για την 2η αγωνιστική φιλοξενεί το προσεχές Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018, στις 18.00, τον Αερωπό Έδεσσας (διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Μπέτμαν και Τζαφερόπουλος). Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο το παιχνίδι να διεξαχθεί την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου στις 16.00, για να έχει τηλεοπτική κάλυψη από την ΕΡΤ. Πάντως το Δραμινό κοινό θα έχει την ευκαιρία να δει για πρώτη φορά από κοντά τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, Γουργούμη, Καφαντάρη και Ντρασκιτς.

Η Δραμινή ομάδα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος γνώρισε την ήττα στην Αθήνα από τον Δούκα με 30-18 σε ένα παιχνίδι που είχε τα χαρακτηριστικά ντέρμπι μέχρι το 24’ (7-7), αλλά τελικά χαρακτηρίστηκε από συνολικά μια κακή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο (με επιμέρους σκορ 19-11 για τον Δούκα). Ο Bianco Monte Δράμα 1986 δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στο γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίοι πέτυχαν πολλά γκολ από αιφνιδιασμούς και αν δεν έκανε καλή εμφάνιση ο τερματοφύλακας της ομάδας Κώστας Γουργούμης, τότε η διαφορά του σκορ θα μπορούσε να πάρει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις. Καλός ήταν και ο Καφαντάρης, ενώ στο α’ ημίχρονο πολύ καλοί αμυντικά ήταν οι Κοβογλανίδης- Κοτσαμαρίκογλου.

Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Bianco Monte Δράμα 1986 Σάκης Βαλαβάνης ανέφερε: «Όταν κάνεις πολλά αβίαστα λάθη στην επίθεση, χωρίς να επιχειρείς καν σουτ, αυτό θα συμβεί. Ο Δούκας είναι μεγάλη ομάδα, θα βρει αυτό το πεντάλεπτο- δεκάλεπτο και θα σε… σκοτώσει. Το αποτέλεσμα ήταν φυσιολογικό, αφού στο δεύτερο ημίχρονο δεν κάναμε τίποτα σωστά. Ταυτόχρονα ήταν ηχηρό καμπανάκι για εμάς. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, πρέπει να βελτιώσουμε άμεσα την εικόνα μας. Είναι τρομακτικό ότι δεχθήκαμε 30 γκολ και είχαμε καλύτερο παίκτη τον τερματοφύλακα μας. Πρέπει να μας προβληματίσει. Φυσικά συνεχίζουμε, ήταν μόλις η αρχή».

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 30-18

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-1, 6-3, 7-4, 7-4, 11-7 (ημχ.), 13-8, 17-10, 20-13, 24-15, 28-16, 30-18

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος, Αϊβαλιώτης 3, Πολύδωρος 2, Ν. Κολλύρης, Παγιάτης 1, Ι. Ταουσάνης 2, Σακάλογλου, Ντούνης 1, Λιόλιος, Ζιβούλοβιτς 5, Α. Ταουσάνης, Τσακούλης 1, Κλεώπας, Π. Κολλύρης 1, Κεδέρης 8.

ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Καφαντάρης 3, Γουργούμης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Κουρουτζίδης 1, Τουνγκελίδης 5, Σινά 2, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Ντράσκιτς 3, Χαϊτίδης 1, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Αλμπάντης, Τσιτσίγκος 1.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Κουτσός, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 5/6-2/2