Εθνική ομάδα για… φίλημα έκανε το τέσσερα στα τέσσερα και εξασφάλισε την άνοδο στη Β’ κατηγορία του Nations League δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της φάσης των ομίλων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Γκουστάβο Πογιέτ πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη στον όμιλο, επικράτησε για δεύτερη φορά του Κοσόβου (2-0) και κλείδωσε την πρώτη θέση που όχι μόνο τη στέλνει για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού στη League B, αλλά διασφαλίζει στην Ελλάδα, πως εφόσον δεν καταφέρει να προκριθεί στο Euro 2024 μέσω των κλασικών προκριματικών, θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία στα μπαράζ που θα γίνουν μεταξύ των πρώτων της Γ’ κατηγορίας (ή και της Δ’) που δεν θα έχουν προκριθεί.

Μηδέν παθητικό σε 4 ματς

Σε κάθε περίπτωση, η Ελλάδα πέτυχε αυτό που αδυνατούσε να κάνει τα προηγούμενα χρόνια, στα δύο πρώτα Nations League: να ανέβει κατηγορία, να βελτιώσει τη θέση της στο ranking για καλύτερες κληρώσεις μελλοντικά αρχής γενομένης απ’ τα προκριματικά του Euro ’24 που θα γίνει στη Γερμανία αλλά και να αποκτήσει νοοτροπία νικήτριας. Οι τέσσερις σερί νίκες στον όμιλο καταδεικνύουν ότι η Ελλάδα έγινε και πάλι αποτελεσματική και κυνική. Δίχως να παίξει… τρομερό ποδόσφαιρο, είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι, απειλήθηκε ελάχιστα απ’ το Κόσοβο και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη, όπως ακριβώς ήταν και οι τρεις προηγούμενες. Δίχως να δεχτεί γκολ! 360 αγωνιστικά λεπτά με μηδέν παθητικό…

Το γεγονός μάλιστα ότι αυτή η νίκη ήρθε και σε ένα γεμάτο Πανθεσσαλικό Στάδιο, παρουσία 16.000 θεατών, κάνει ακόμη πιο σημαντικό το επίτευγμα του Πογιέτ και των παικτών του καθώς έπειτα από χρόνια, ομάδα και κόσμος έρχονται και πάλι κοντά.

Εκτελεστής Γιακουμάκης, καθοριστικός Μάνταλος

Η νίκη κρίθηκε κυρίως χάρη στον Γιακούμακη, ο οποίος ήρθε απ’ τον πάγκο και με μια καταπληκτική κεφαλιά στο 71′ έπειτα από εξαίσια σέντρα του Μάνταλου, που επίσης χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή στο ημίχρονο, «έγραψε» το 1-0. Mάλιστα η εκτέλεση του Γιακουμάκη, θύμισε κάτι απ’ τη θρυλική κεφαλιά του Νίκου Μαχλά στα προκριματικά του Μουντιάλ του ’94.

Τον θρίαμβο της Εθνικής σφράγισε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων (99′) ο Μάνταλος, ο οποίος μετά την ασίστ στο πρώτο γκολ, σκόραρε και το 2-0. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη καθώς μετά την είσοδό του στο β’ ημίχρονο, οδήγησε την Ελλάδα σε μια υπερπολύτιμη νίκη, που δίνει διαδικαστικό χαρακτήρα στα δύο εναπομείναντα ματς του Σεπτεμβρίου απέναντι σε Κύπρο εκτός έδρας και Β. Ιρλανδία εντός έδρας

Βαθμολογία

1. Ελλάδα 12 (7-0)
  2. Κόσοβο 6 (5-5)
  3. Β. Ιρλανδία 2 (4-6)
  4. Κύπρος 2 (2-7)

H εξέλιξη του αγώνα

17′ Η Ελλάδα έχει τον έλεγχο του ματς, ενώ δημιούργησε και την πρώτη καλή ευκαιρία της με σουτ του Μπακασέτα που απέκρουσε ο Μούριτς.

27′ Δεύτερο καλό σουτ του Μπακασέτα ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Μούριτς.

37′ Ο Μαυροπάνος με σουτ μέσα απ’ την περιοχή στέλνει την μπάλα λίγο έξω απ’ τα δοκάρια του Κοσόβου.

71′ Εξαιρετική σέντρα του Μάνταλου από αριστερά, θαυμάσια κεφαλιά του Γιακουμάκη και 1-0 η Ελλάδα!

Μετά το γκολ υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή στο ματς λόγω έντασης στην εξέδρα. Σύμφωνα με όσα μετέδωσε η Nova, δέχθηκαν επίθεση οι οπαδοί του Κοσόβου.

Στο 99′ ο Μάνταλος κυνήγησε μια… χαμένη μπαλιά, έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε σε άδειο τέρμα για το 2-0 καθώς ο Μούριτς είχε προωθηθεί για να προσπαθήσει να σκοράρει!

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Μπακασέτας (85′ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης, Μπουχαλάκης (77′ Κουρμπέλης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μάνταλος), Μασούρας (85′ Γιαννούλης), Παυλίδης (58′ Γιακουμάκης).

Κόσοβο: Μούριτς, Ντομγκιόνι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Μπιτίκι (77′ Ζενέλι), Μουσλίγια (58′ Ιντρίζι), Μπερίσα, Ρουντάνι (46′ Λοσάι), Ρασίτσα (91′ Σαχίτι), Μουρίκι.