Ζωντανή μετάδοση του αγώνα από την ΕΡΤ-3 το Σάββατο 2 Οκτωβρίου στις 12.30 το μεσημέρι

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε τη φετινή παρουσία του στη Handball Premier ο Bianco Monte Δράμα 1986, καθώς πέτυχε 2 νίκες στα 2 πρώτα παιχνίδια του. Έτσι, οι Δραμινοί έκλεισαν αήττητοι μια δύσκολη και κοπιαστική εβδομάδα, η οποία ξεκίνησε με την ευρωπαϊκή πρόκριση επί της Rk Sloboda (Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου) και συνεχίστηκε με την εκτός έδρας νίκη επί της Πυλαίας (Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου) και την εντός έδρας νίκη επί του Φαίακα Κέρκυρας (Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου).

Κοινό χαρακτηριστικό των αγώνων για το ελληνικό πρωτάθλημα η κατάθεση ψυχής από τους Δραμινούς παίχτες, καθώς και στα 2 παιχνίδια έχαναν στο ημίχρονο, αλλά κατάφεραν στη συνέχεια να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Στο παιχνίδι με την Πυλαία, οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-14 στο ημίχρονο, όμως με υπερπροσπάθεια στο β’ μέρος και έχοντας ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έφυγαν νικητές από τη Θεσσαλονίκη.

Παραπλήσια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο κλειστό γυμναστήριο «Δ. Κραχτίδης» απέναντι στον Φαίακα, καθώς η ομάδα της Κέρκυρας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-14 στο ημίχρονο, όμως οι Δραμινοί παίχτες, ανεβάζοντας την απόδοσή τους και με τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, κατάφεραν να προηγηθούν στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, το 2 στα 2 για τις εντός των συνόρων υποχρεώσεις ήρθε με σημαντικές απουσίες, καθώς πέρα από τον Ευγένη Τουνγκελίδη, προβλήματα τραυματισμών αντιμετώπισαν, απουσιάζοντας στο σύνολο ή σε μεγάλο μέρος των συγκεκριμένων παιχνιδιών, και τα πίβοτ της ομάδας, Αδάμ Παπαδόπουλος και Ανέστης Κοβογλανίδης.

Πλέον ο Bianco Monte Δράμα 1986 προετοιμάζεται για τον εκτός έδρας αγώνα του προσεχούς Σαββάτου, στις 2 Οκτωβρίου, με τον ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι του Ομίλου, καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης μαζί με Δραμινή ομάδα συμμετείχαν στα πλέι οφ του πρωταθλήματος από τον Βόρειο Όμιλο της Handball Premier. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ-3, το Σάββατο 2 Οκτωβρίου στις 12.30 το μεσημέρι.

Η εικόνα των αγώνων

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΔΡΑΜΑ 1986 29-31

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 8-8, 10-9, 12-12,16-14 (ημχ), 17-19, 19-21, 22-23, 23-25, 27-26, 29-31.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Τσαμεσίδης 6, Μπαμπατζανίδης 1, Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 11, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 1, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος 3, Λασκαρούδης, Τριανταφυλλίδης.

Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπάζογλου 1, Καφαντάρης 2, Μπουγκαρίνοβιτς 3, Νίκολιτς 5, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης Κοτσαμαρίκογλου 2, Πολύδωρος 5, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος, Κρανιώτης, Σίνα 4.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-7. Κόκκινη: Καφαντάρης (43:31 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 5/6 – 2/2.

ΔΡΑΜΑ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 27-25

Τα 5λεπτα: 3-2, 6-4, 8-7, 10-8, 10-10, 11-14 (ημχ.), 15-17, 17-19, 22-21, 24-23, 26-24, 27-25

ΔΡΑΜΑ (Σ. Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Παπάζογλου, Καφαντάρης 2, Μπουγκαρίνοβιτς 1, Νίκολιτς 4, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 3, Πολύδωρος 3, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος, Κρανιώτης, Σίνα 1

ΦΑΙΑΚΑΣ (Κ. Μιχαλάκης): Xαραγκάουι 3, Τσίλης 5, Τζούλοβιτς 5, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης 3, Κυπριώτης, Δελλής 4, Τσιλιμπάρης, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Μάνιτς 4, Κορακιανίτης, Προβατάς, Νάστος 1

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 1/2-1/2