ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΙΟΜΗΔΗ ΜΕ 25-24 ΓΙΑ ΤΟΝ BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986

Φαινόταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι πριν αρχίσει. Οι παίκτες όμως ήταν αποφασισμένοι να δείξουν ότι φέτος μπορούν να κερδίζουν και μεγάλους αντιπάλους. Τα κατάφεραν και με απίστευτη ωριμότητα και πάθος πήραν μια σημαντική νίκη που τους οδήγησε στην 6η θέση. Όλοι στο «Δ. Κραχτίδης» ευτυχισμένοι, παίκτες, διοίκηση, μα κυρίως οι φίλαθλοι που είδαν την ομάδα της πόλης τους στην Handball Premier να κερδίζει τον Διομήδη που πριν μερικά χρόνια είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Ευρώπης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Bianco Monte Δράμα 1986 στο α’ ημίχρονο ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά 4 γκολ. Έπαιζε έξυπνα και με πάθος τον Διομήδη με όλους τους παίκτες να δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους αλλά είχε μόνο τον Draskic πολύ νευρικό να ψάχνει να βρει τον καλό του εαυτό. Στο β’ ημίχρονο η ομάδα παρουσιάστηκε μουδιασμένη και έδωσε την ευκαιρία στον Διομήδη που έπαιξε πολύ καλή άμυνα να ισοφαρίσει στο 45’. Η ψυχή όμως των παικτών και ο κόσμος οδήγησαν τους Δραμινούς 3 λεπτά πριν την λήξη να προηγούνται με 3 γκολ διαφορά και τον Διομήδη να μειώνει στο τέλος του αγώνα με πέναλτι στο τελικό 25-24.

Έτσι πραγματοποιήθηκε μια νίκη ιστορικής σημασίας για το Δραμινό handball που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους, μια νίκη που υποχρέωσε όλα τα πανελλήνια και τοπικά Μ.Μ.Ε. να αναφερθούν στο μέγεθός της.

Η ομάδα όμως πρέπει να σκύψει το κεφάλι και να δουλέψει όπως πάντα σκληρά και με σεμνότητα, αφού ακολουθούν δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια στον Πειραιά με Ολυμπιακό και στην Δράμα με ΑΕΚ.

BIANCO MΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 25-24

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 7-7, 11-9, 13-10, 15-11 (ημχ.), 15-13, 16-15, 17-17, 20-18, 22-20, 25-24

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Καφαντάρης, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 3, Κουρουτζίδης, Σινά, Τουνγκελίδης 11, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 3, Ιακωβίδης, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 1

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 3, Γιαννόπουλος, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού 1, Χαντέλης 8, Χερουβείμ 5, Ζλατάνος, Μπότσαρης 1, Τσάτσας 2, Δάσκαλος

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/2-2/2