ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 66-55 ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΔΡΑΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΤΗΣ ΕΚΑΣΜΑΘ

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην επιστροφή του στα αγωνιστικά παρκέ ο Κ.Α.Ο. Δράμας που επικράτησε με σκορ 66- 55 (ημ. 33-39) επί του Απόλλωνα Δράμας (τυπικά γηπεδούχος), παρουσία περίπου 300 φίλων του αθλήματος για την 1η φάση του Κυπέλλου Μπάσκετ Ανδρών της ΕΚΑΣΜΑΘ.

Οι παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη, έχοντας να αντιμετωπίσουν μια νεανική και αξιόμαχη ομάδα η οποία στο πρώτο μέρος είχε μεγάλη ευστοχία στα σουτ που επιχείρησε, ανέβασαν ρυθμό στην επανάληψη και έφτασαν στην νίκη – πρόκριση.

Πλέον ο ΚΑΟΕΔ έχει να αντιμετωπίσει το ερχόμενο σαββατοκύριακο εντός έδρας την σερραϊκή ομάδα του Ρούπελ Σιδηροκάστρου (νίκησε δύσκολα την Προσοτσάνη με σκορ 57-47) για την 2η φάση και σε περίπτωση νίκης θα υποδεχθεί το σαββατοκύριακο 30/9-1/10 τον νικητή Πανσερραϊκού – Α.Ο. Σερρών στον ημιτελικό της περιφέρειας.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (με γηπεδούχο τον Απόλλωνα) : 16-12, 39-33 (ημ.), 48-51, 55-66.

Διαιτητές: Μπήτης-Μπακάλης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ (Ράδης Θεοδωρίδης): Θεοδωρίδης Δ. 11, Καρατσομπάνης 10, Δουρτμές 6, Γαλόπουλος 3, Κολοβής 6, Θεοδωρίδης Γ. 15, Χριστοφορίδης 4, Κουγιμτζής, Φιλιππίδης, Παπαδόπουλος, Μαρκετάκης, Βασιλείου.

KAO ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Γρηγοριάδης): Τούπας, Μανιώτης 4, Γιάνγκου 5, Παπαδόπουλος 2, Αμπελακιώτης 13, Γειεδίκης 7, Τοσουνίδης 12, Μποβασιανος 19, Ταχυρίδης 4 (πέτυχε το πρώτο καλάθι της νέας εποχής του ΚΑΟΔ), Τσάμπρας.

Η οικογένεια του ΚΑΟΔ εύχεται καλή επιτυχία στην ομάδα του Απόλλων Δράμας για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο 2017-18!