ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΙΣ 18.00 ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ «Δ. ΚΡΑΧΤΙΔΗΣ»

• Ήττα στην πρεμιέρα (21-22) από τον Αερωπό Έδεσσας παρά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο (13-9)

Με στόχο την πρώτη νίκη στη Handball Premier ο Bianco Monte Δράμα 1986 υποδέχεται, το προσεχές Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019, στις 18.00, στο κλειστό «Δ. Κραχτίδης», τον Φίλιππο Βέροιας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στην πρεμιέρα, η Δραμινή ομάδα ξεκίνησε με το… αριστερό, καθώς γνώρισε εντός έδρας ήττα (21-22) από τον Αερωπό Έδεσσας, ο οποίος στο περσινό πρωτάθλημα τερμάτισε στην 3η θέση, εξασφαλίζοντας την έξοδό του στην Ευρώπη.

Πάντως ο Bianco Monte Δράμα 1986 έχασε ένα παιχνίδι που έτσι όπως εξελίχθηκε μπορούσε να έχει πάρει, καθώς στο α’ ημίχρονο με καταπληκτική άμυνα και ωριμότητα έφτασε να προηγηθεί και με 5 γκολ, ενώ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 13-9. Έτσι όλα έδειχναν πως αν οι Δραμινοί διατηρούσαν στο β’ ημίχρονο το ώριμο παιχνίδι τους θα έφταναν σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Όμως, στο β’ ημίχρονο, η Δραμινή ομάδα μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο αντίπαλος ανέβασε την απόδοσή του ισοφαρίστηκε στο 45’. Αυτό οδήγησε σε εκνευρισμό τους παίχτες του Bianco Monte Δράμα 1986 που προσπάθησαν με ατομικές προσπάθειες να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ, ενώ η άνοδος της ψυχολογίας των παικτών του Αερωπού, που έδειξαν πιο αποφασιστικοί σε κρίσιμα σημεία, είχε ως αποτέλεσμα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, που πάντως θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί για τη Δραμινή ομάδα.

Παρόλα αυτά, ο Bianco Monte Δράμα 1986 έδειξε ότι έχει ποιότητα και στάθηκε όρθιος σε ένα πολύ δυνατό και ποιοτικό παιχνίδι και σε αυτό συνετέλεσε φυσικά και η ισχυρή παρουσία του κόσμου (700 περίπου θεατές) που παραδοσιακά στηρίζει την Δραμινή ομάδα.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ MANDYNAMIC 21-22

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 3-3, 7-6, 9-6, 11-8, 13-9 (ημχ), 14-13, 17-17, 18-18, 19-19, 21-21, 21-22

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Αντάμοβιτς 4, Ντράσκιτς 4, Τσιτσίγκος, Θωμίδης, Τουνγκελίδης 6, Κουρουτσίδης 2, Κοβογλανίδης 1, Χαϊτίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου, Φραγκούλης, Παπάζογλου Α. 2, Καφαντάρης, Γιαννακόπουλος, Σίνα

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης 1, Γάτσης, Τζουβάρας, Κράλλης 1, Θεοδωρόπουλος 4, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 3, Μισαηλίδης 5, Αποστολίδης 1, Κυριακού 4, Λιόφης, Ροτζιός, Ολιβέιρα 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσάκωνας, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 2/4-2/3