ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ ΤΟΥ BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ ΜΕ 22-27 ΕΠΙ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ

Συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στη φετινή Handball Premier o Bianco Monte Δράμα 1986, ο οποίος μετά την εκτός έδρας νίκη με 22-27 στη Βέροια επί του Φίλιππου, εξασφάλισε 2 αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου την παραμονή του στην κατηγορία, αλλά και για πρώτη φορά στην ιστορία του τη συμμετοχή του στα play off. Μετά το νέο διπλό, η Δραμινή ομάδα έφτασε στη συγκομιδή των 18 βαθμών σε 20 αγωνιστικές, φιγουράροντας στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με νικηφόρα αποτελέσματα στις 2 εναπομένουσες αγωνιστικές, το πιθανότερο σενάριο είναι ο Bianco Monte Δράμα 1986 να τερματίσει στην 6η θέση της βαθμολογίας. Άλλωστε τόσο ο Άρης Νικαίας (εντός έδρας στις 23 Μαρτίου) όσο και η Πυλαία (εκτός έδρας στις 31 Μαρτίου με τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ) είναι στο μέτρο των δυνατοτήτων της Δραμινής ομάδας. Χαρακτηριστικό για τη φετινή εντυπωσιακή πορεία είναι το γεγονός ότι οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη έχουν θετική συγκομιδή (με 8 νίκες και 2 ισοπαλίες) στα μισά μέχρι τώρα παιχνίδια (10 από τα 20). Μάλιστα από τις 8 νίκες οι 3 έχουν έρθει σε εκτός έδρας αγώνες.

Η τρίτη εκτός έδρας νίκη τη φετινή σαιζόν ήρθε το περασμένο Σάββατο, 9 Μαρτίου 2019, απέναντι σε έναν ιστορικό σύλλογο του ελληνικού χάντμπολ, τον Φίλιππο Βέροιας. Ο Bianco Monte Δράμα 1986 ανέβασε απόδοση στο β’ ημίχρονο και έφτασε στη νίκη, παρά τις απουσίες των Καφαντάρη και Κουρουτζίδη και έχοντας τον πρώτο σκόρερ της ομάδας Τουνγκελίδη να αγωνίζεται με διάστρεμμα. Καθοριστικός παράγοντας για τη νίκη ήταν εμφάνιση των Ντράσκιτς, ο οποίος πέτυχε 10 γκολ, και Γουργούμη, ο οποίος είχε καίριες επεμβάσεις σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού.

Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Bianco Monte Δράμα 1986 Σάκης Βαλαβάνης ανέφερε: «Ήταν μια πολύ σημαντική και ιστορική νίκη μέσα στην έδρα του Φιλίππου. Μια νίκη που μας εξασφαλίζει και μαθηματικά μια θέση στην 8αδα για τα play off και την παραμονή στην κατηγορία. Ενώ είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και η ομάδα έμεινε πίσω το σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο τα παιδιά μπήκαν με άλλη διάθεση στο γήπεδο και έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη μέχρι τώρα προσπάθεια και επιπλέον πολλά συγχαρητήρια στον Τουνγκελίδη που έπαιξε με διάστρεμμα. Τη σημερινή νίκη την αφιερώνουμε στον έφορο της ομάδας μας Κώστα Παγωνίδη αλλά και στον τραυματία Νίκο Καφαντάρη».

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 22-27

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 7-5, 10-6, 10-9 (ημχ) 12-12, 13-14, 16-16, 18-20, 22-23, 22-27

Φίλιππος (Πιπελίδης): Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 7, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης, Χατζημασούρας.

Bianco Monte Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 10, Ιακωβίδης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτσαμαρίκογλου 2, Δεμετζίδης, Τουνγκελίδης 5.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης- Θεοδοσίου Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 1/1 – 1/1