Η ομάδα ετοιμάζεται πλέον για τον σαββατιάτικο ευρωπαϊκό αγώνα (β’ γύρος του EHF Cup) απέναντι στον Διομήδη Άργους

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Handball Premier ο BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986, επικρατώντας εντός έδρας με 28-21 επί του Ζαφειράκη Νάουσας. Έτσι, οι Δραμινοί άφησαν πίσω τους την ήττα και την κακή εμφάνιση στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη αγωνιστική και επανήλθαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στον αγώνα με τον Ζαφειράκη, οι παίχτες του BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κακή αμυντική λειτουργία και δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα της Νάουσας να βρεθεί μπροστά στο σκορ ακόμη και με 5 γκολ. Άλλωστε, οι παίχτες του Ζαφειράκη είναι ένα μαχητικό σύνολο, γεγονός που απέδειξαν και στο παιχνίδι τους με τον ΠΑΟΚ. Περνώντας τα λεπτά του αγώνα και μετά την αρχική ψυχρολουσία, οι παίχτες του BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και σιγά σιγά βρήκαν ρυθμό, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 13-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο, με μεγάλο όπλο την άμυνα κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως το ρυθμό και με πολλά κλεψίματα και τρέξιμο στον αιφνιδιασμό οι Δραμινοί έφτασαν στο τέλος σε μια άνετη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η ομάδα στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού δέχτηκε μόλις 6 γκολ, σε αντίθεση με το πρώτο μέρος που είχε δεχτεί 15. Εκτός της καλής αμυντικής λειτουργίας, η Δραμινή ομάδα βρήκε τρόπους και λύσεις και στην επίθεση, έχοντας πλουραρισμό σκόρερ με συνολικά 8 παίχτες να σκοράρουν.

Έτσι, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια δύσκολη εβδομάδα για την ομάδα, καθώς αρκετοί παίχτες αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμών, ενώ παράλληλα απουσίαζαν οι δύο Σέρβοι της ομάδας, καθώς ταξίδεψαν στη χώρα τους για να διευθετήσουν λεπτομέρειες σχετικά με τις βίζες τους, χάνοντας σημαντικό αριθμό προπονήσεων.

Πλέον, κρατώντας την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και κυρίως την καλή αμυντική λειτουργία, ο BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 μπαίνει σε ρυθμούς Ευρώπης, καθώς το προσεχές Σάββατο 16 Οκτωβρίου αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Διομήδη Άργους για τον β’ γύρο του EHF Cup. Στην πρώτη τους εμφάνιση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και μετά τη μεγαλειώδη πρόκριση στον α’ γύρο απέναντι στη RK Sloboda από τη Βοσνία, οι Δραμινοί δεν σταματούν να ονειρεύονται, έχοντας φυσικά να αντιμετωπίσουν τη πρωτόγνωρη δυσκολία συμμετοχής σε δύο ιδιαίτερα απαιτητικές διοργανώσεις. Στις δύο ημέρες που απομένουν μέχρι το παιχνίδι του Άργους, οι Δραμινοί καλούνται να προετοιμαστούν όσο καλύτερα γίνεται για το ευρωπαϊκό τους ραντεβού με τον Διομήδη.

Ο BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 ευχαριστεί θερμά τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΑΠΚ «Δ. Κραχτίδης» στο παιχνίδι με τον Ζαφειράκη Νάουσας, ενισχύοντας την προσπάθεια της ομάδας σε μια δύσκολη ημέρα, και περιμένει τον κόσμο να σταθεί ξανά στο πλευρό των παιχτών στη ρεβάνς του ευρωπαϊκού αγώνα με τον Διομήδη το Σάββατο 23 Οκτωβρίου.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 28-21

Tα πεντάλεπτα: 0-2, 1-4, 6-6, 9-9, 10-12, 13-15 (ημίχρονο), 14-16, 17-17, 20-18, 24-20, 24-20, 28-21

ΔΡΑΜΑ 1986: Τοζακίδης, Παπάζογλου, Καφαντάρης, Μπουκαρίνοβιτς 2, Νίκολιτς 8, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 2, Τορνικίδης 3, Τόσκας 3, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Κουρτίδης, Παπαδόπουλος 3, Σίνα 3

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Κανιζάι 6, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 8, Δασκαλόπουλος, Γαλίτης, Μπόλας 3, Πινακούδης, Λε Πεγιέ, Διδασκάλου, Τσάτσας 1, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος 2, Τσαγκέρας 1, Καραμπέλκος

Διαιτητές: Νάσκος – Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 0/0-4/4