Ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης θέσης στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας έμεινε ο Κ.Α.Ο.Δ. κερδίζοντας στο κλειστό γυμναστήριο Κραχτίδη με σκορ 72-55 τον Απόλλων Καλαμαριάς.

Η δραμινή ομάδα με αυτή τη νίκη έφτασε στους 27 βαθμούς με 12 νίκες και 3 ήττες και συνεχίζει να ελπίζει στη πρωτιά όσο δύσκολο και αν φαντάζει αυτό τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό μέρος η δραμινή ομάδα έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό στο πρώτο μέρος και κυρίως στην πρώτη περίοδο δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο με συνεχόμενα τρίποντα να προηγηθεί 12-22.

Σιγά – σιγά η ομάδα μας βελτιώνοντας την άμυνα της βρήκε λύσεις, ροκάνισε την διαφορά και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 29-29.

Όλα κρίθηκαν στην Τρίτη περίοδο όπου με ένα σερί 25-12 και όπλο την εξαιρετική του άμυνα(δεν δέχθηκε για 5 λεπτά καλάθι από τον αντίπαλο), ο Κ.Α.Ο.Δ. ανέβασε την διαφορά στο 54-41.

Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος όπου με πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Τάσο Χαρισμίδη και σε πολύ καλή μέρα τους Στυλίδη και Κουμλέλη, η δραμινή ομάδα με τρίποντο του Γαϊτάνη στο τέλος έφτασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της με το τελικό 72-55.

Τα στοιχεία του αγώνα

Κ.Α.Ο.Δ. – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ : 72-55

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 15-22, 29-29, 54-41, 72-55

Διαιτητές του αγώνα: Δικταπανίδης – Τοπαλίδης.

Κ.Α.Ο.Δ. (ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ):

ΓΑΙΤΑΝΗΣ 4 (1), ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ, ΣΤΥΛΙΔΗΣ 19 (2), ΓΑΙΤΑΝΙΔΗΣ 3, ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ 4, ΜΕΛΙΑΔΗΣ, ΚΟΥΜΛΕΛΗΣ 16, ΜΠΟΖΗΣ 7 (1), ΧΑΡΙΣΜΙΔΗΣ 8, ΜΠΕΣΣΑΣ, ΜΟΥΚΑΣ 11 (1), ΣΙΡΛΑΤΖΗΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (ΠΟΛΥΜΕΝΗΣ):

ΣΜΥΡΛΗΣ 9, ΜΠΑΓΚΝΤΑΣΑΡΙΑΝ 5 (1), ΜΠΑΚΟΓΛΙΔΗΣ, ΚΑΤΑΝΟΣ, ΛΑΓΟΣ 2, ΓΚΑΝΤΙΔΗΣ Θ. 7, ΜΑΚΟΥΛΗΣ 17 (3), ΓΚΑΝΤΙΔΗΣ Μ. 9 (1), ΝΗΣΙΩΤΗΣ 6, ΠΑΝΟΥΔΗΣ

ΑΟ Γαλάτιστας-Σταυρούπολη

Τέλος μην χάσετε την Τετάρτη στις 21:00 ολόκληρο τον αγώνα στο Star Β. Ελλάδος, επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε και τον Αθλητικογράφο Δημήτρη Αδάκτυλο που ήταν στην περιγραφή της αναμέτρησης.