BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986

Συνέχισαν το εκπληκτικό σερί οι Δραμινοί και μετά τις εκτός έδρας νίκες σε Κέρκυρα, Πυλαία και την ιστορική νίκη επί του ΠΑΟΚ, πέτυχαν άλλη μια σημαντικότατη νίκη με 22-20 επί του πολύ σκληροτράχηλου Άρη Νίκαιας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα 3-0 για τους Δραμινούς, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια, αφού φάνηκε ότι οι Νικαιώτες ήρθαν στην Δράμα για να πάρουν αποτέλεσμα. Σφιχτές άμυνες, δυνατά μαρκαρίσματα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ συνεχώς. Με την λήξη του ημιχρόνου οι Δραμινοί προηγήθηκαν 11-10 με έξυπνο γκολ του Κοβογλανίδη. Το β’ ημίχρονο κύλησε με τον ίδιο τρόπο με τους Δραμινούς να χάνουν πολλά εύκολα σουτ και να μένουν χαμηλά στο σκορ, αλλά κατάφεραν να κερδίσουν το παιχνίδι παίζοντας άμυνα και παρόλο που καρδιοχτύπησαν, πήραν τους δύο πολύτιμους βαθμούς που τους έφεραν στην 6η θέση!

Η την Τρίτη ταξίδεψε στην Αθήνα όπου στο Ο.Α.Κ.Α. αντιμετώπισε την ΑΕΚ, γνωρίζοντας όπως ήταν αναμενόμενο την ήττα, και το ερχόμενο Σάββατο στο «Δ Κραχτίδης» στις 18:00 ο Γολγοθάς θα ολοκληρωθεί με το παιχνίδι Bianco Monte Δράμα 1986 – Διομήδης Άργους

Ο προπονητής Σάκης Βαλαβάνης δήλωσε για το παιχνίδι: Συγχαρητήρια στους αθλητές μου για το νικηφόρο αποτέλεσμα επί του Άρη Νίκαιας, που συμπληρώνει μια τετράδα αγώνων με νίκες. Είναι αυτοί που μέσα από τη δουλειά τους έφεραν αυτά τα αποτελέσματα. Όσον αφορά το παιχνίδι ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια σκληρή ομάδα που παίζει τα τελευταία της χαρτιά για την είσοδό της στα πλέι άουτ. Μας έβαλε δύσκολα, μπήκαμε στο ρυθμό τους και δεν ανοίξαμε το παιχνίδι. Στο τέλος με καλές επιλογές στην επίθεση και συγκέντρωση στην άμυνα πήραμε το θετικό αποτέλεσμα. Διανύουμε πολύ κουραστική περίοδο και όλοι οι παίκτες δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους για να ανταποκριθούμε.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 3-1, 4-3, 6-6, 8-9, 11-10 (σκορ ημιχρόνου), 14-12, 17-15, 17-16, 19-18, 21-18, 22-20

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Βάκκας, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης 4, Κοτσαμαρίκογλου 1, Παπάζογλου 1, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 6, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 7, Ανταμοβιτς, Κουρτίδης, Θωμίδης 2, Σινα.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 3, Ταουσάνης 1, Αθανασίου, Βλάχος, Μελετάκος 7, Γρηγοράκης, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης, Κρεμμύδας, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν, Τζουβάρας 3, Χρηματόπουλος.

Διαιτητές: Παττιός – Τσιάνος Δίλεπτα: 6 – 5