Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής περιελάμβανε τον δυσκολότερο αγώνα για την ομάδα της Προσοτσάνης, εκτός έδρας στα Γιαννιτσά με την αήττητη ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Πριν το παιχνίδι πολλοί είχαν προεξοφλήσει τη νίκη της ομάδας των Γιαννιτσών και προέβλεπαν θρίλερ για το δεύτερο εισιτήριο στα play off ανάμεσα στην Προσοτσάνη και τον Βορέα. Η Προσοτσάνη όμως, παρά τις ελλείψεις της και το νεανικό ρoστερ δεν παύει να είναι μία μεγάλη ομάδα με καρδιά και μέταλλο πρωταθλητή!

Από το πρώτο λεπτό της συνάντησης ο Α.Ο.Π. έδειξε τις διαθέσεις του και ανάγκασε την ομάδα των Γιαννιτσών να ακολουθεί στο σκορ με το ημίχρονο να βρίσκει την Προσοτσάνη μπροστά 14-16. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και την Τσιαμουρά να αναλαμβάνει δράση και να καθαρίζει το παιχνίδι υπέρ της Προσοτσάνης πετυχαίνοντας συνολικά 15 γκολ!

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 8-7, 9-9, 12-14, 14-16 (ημίχρονο), 16-18, 18-19, 21-20, 25-23, 26-27, 29-30.

Διαιτητές: Μαυρίδης-Τομίδης.

Δίλεπτα: 7-7, κόκκινη για την Πλιόγκα των Γιαννιτσών στο 53.10, Πέναλτι : 3/3-2/2.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ: Πυριτίδου, Πατσάνη 6, Τομίδου 2, Αναστασίου 3, Πέγιου, Καλφοπούλου, Μαντζιβή, Πλιόγκα 5, Ανδρονικίδου 6, Χειμώνα, Αϊβαζίδου, Τρελοπούλου 2, Καραμπατζάκη 5.

Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ: Στεφανίδου, Χαλβατζή, Γορδή, Κοπανέλου, Σεβδίλη 6, Κυριακίδου 3, Ζάμπα 2, Τσιαμουρά 15, Ράμα 2, Καστάρη 2, Αθανασιάδου.