549 ημέρες ήταν πολλές. Τόσες μεσολάβησαν από τον τελευταίο αγώνα του Πανδραμαϊκού στη φυσική του έδρα και η επιστροφή ήταν ηχηρή. Τέσσερα τέρματα πέτυχε η ομάδα του Πέτρου Στοϊλα στον αγώνα με το Ορφάνι, και ο Πανδραμαϊκός έπιασε ήδη την τρίτη θέση στη βαθμολογία και με αγώνα λιγότερο.

Ο τεχνικός του Πανδραμαϊκού, ο οποίος παρέταξε την ομάδα με 6 απουσίες καθώς οι Ρεβυθόπουλος, Πινδώνης, Andric, Τουλκέρης (όπως και οι άτυχοι Κονταξής και Ζηλιαχώβαλης που θα απουσιάσουν για σημαντικό διάστημα) δεν συμμετείχαν στην αποστολή, επέλεξε για αρχικούς έντεκα τους Σοϊλεμεζόγλου, Μεντή, Ουνγιαλίδη, Vasiljevic, Μαχαίρα, Μπάμπουρα, Αχαλινόπουλο, Tadic, Γιαννόπουλο, Κουκόλη και Παυλίδη.

Ο Πανδραμαϊκός ευτύχισε να προηγηθεί μόλις στο 12’ έπειτα από μια τρομερή έμπνευση του Δημήτρη Μαχαίρα, ο οποίος κατέβασε τη μπάλα με το στήθος μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής του Ορφανίου και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαβασιλείου για το 1-0.

Λίγο μετά το γκολ, ο Tadic έχασε καλή ευκαιρία για το 2-0, όταν έπειτα από πάσα του Παυλίδη δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Ακολούθησε μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Ορφάνι με τον Χατζηκυριάκου να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα οριακά άουτ.

Μερικά λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Πανδραμαϊκός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Tadic. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαχαίρας ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Παπαβασιλείου, με το 1-0 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην ανάπαυλα ο Πέτρος Στοϊλας προχώρησε σε διπλή αλλαγή περνώντας τους Ιγνατίου και Μπερούκα στις θέσεις των Ουνγιαλίδη και Tadic.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Μ. Αλέξανδρο να ξεκινάει πιο δυνατά, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες, αρχικά με τον Αφεντουλίδη να πιάνει αδύναμη κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Σοϊλεμεζόγλου, και εν συνεχεία με τον Ανδρεανίδη να υποχρεώνει τον τερματοφύλακα του Πανδραμαϊκού σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ακολούθησε νέα ευκαιρία με τον Λαμάι να εκτελεί έξυπνα φάουλ όμως ο Σοϊλεμεζόγλου είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε τη μπάλα.

Κάπου εκεί ο Πανδραμαϊκός ξεκίνησε να ανεβάζει στροφές και πάλι και σε αντεπίθεση στο 72’ ο Αχαλινόπουλος έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου με προβολή ο Μπερούκας διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Κουκόλη με τον διαιτητή να δείχνει παίζετε.

Στο 83’ της αναμέτρησης ο Πανδραμαϊκός θα πετύχει ένα ακόμη εντυπωσιακό τέρμα, όταν ο Αχαλινόπουλος έβγαλε κάθετη πάσα στον Παυλίδη, εκείνος πέρασε δύο παίκτες και βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα τον οποίο πλάσαρε για το 3-0, φτάνοντας τα 3 τέρματα σε 2 συμμετοχές τη φετινή χρονιά.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 87’ ο Αναστασιάδης ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα, βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έπειτα από ασθενή απόκρουση του Παπαβασιλείου σε σουτ του Παυλίδη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Πανδραμαϊκός: Σοϊλεμεζόγλου, Μεντής, Ουνγιαλίδης (46’ Ιγνατίου), Vasiljevic, Μαχαίρας (86’ Μητρούσης), Μπάμπουρας, Αχαλινόπουλος (89’ Ιωσηφίδης), Tadic (46’ Μπερούκας), Γιαννόπουλος (81’ Αναστασιάδης), Κουκόλης, Παυλίδης

Μ. Αλέξανδρος Ορφανίου: Παπαβασιλείου, Bulukbashi (30’ Βαχανελίδης), Ανδρεανίδης (78’ Ανδρεάδης), Σούλτσε, Καρσλίδης, Χατζηκυριάκου, Παπαδόπουλος (65’ Θεοδωρίδης), Dushaj (78’ Πέτκος), Λαμάι, Μάρκο, Αφεντουλίδης