ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΔΡΑΣ ΤΟΝ ΗΤΤΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ

Με τη διεξαγωγή της 22ης αγωνιστικής, το Σάββατο 14 Απριλίου 2018, ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της Handball Premier. Ο Χιλιώτης Δράμας 1986, αν και παρουσίασε πολύ καλή εικόνα και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, γνώρισε την εντός έδρας ήττα (30-35) από τον ΠΑΟΚ, μια ομάδα που ξεκάθαρα έχει διαφορετικούς στόχους από τη Δραμινή ομάδα.

Πάντως, παρά την ήττα αυτή ο Χιλιώτης Δράμα 1986 θα συμμετάσχει στα play out, πετυχαίνοντας τον αρχικό στόχο, αν ληφθεί υπόψη και το γεγονός ότι η ομάδα ουσιαστικά ξεκίνησε την προετοιμασία της για την υψηλότερη κατηγορία λίγες μόνο ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος και ενώ προετοιμάζονταν για συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α2. Πλέον οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν, με μειονέκτημα έδρας, την παραμονή στην κατηγορία.

Ο αντίπαλος για τον Χιλιώτη Δράμα 1986 δεν είναι ακόμη γνωστός, καθώς θα προέλθει από τους αγώνες ανάμεσα στο Φοίβο Συκεών και τον ΓΑΣ Καματερού, με τον ηττημένο του ζευγαριού να αντιμετωπίζει τη Δραμινή ομάδα για μια θέση στη Handball Premier της επόμενης σαιζόν. Ήδη από την Handball Premier έχει υποβιβαστεί ο Πανελλήνιος, καθώς τερμάτισε με διαφορά μεγαλύτερη των 5 βαθμών από την αμέσως επόμενη ομάδα του βαθμολογικού πίνακα. Το πρώτο ματς ανάμεσα σε Φοίβο Συκεών και ΓΑΣ Καματερού θα διεξαχθεί το Σάββατο 21 Απριλίου, ενώ η διαδικασία θα ολοκληρωθεί όταν μία από τις δύο ομάδες φτάσει στις 2 νίκες, με το πλεονέκτημα έδρας να ανήκει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Όσον αφορά τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, ήταν ντέρμπι κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι έτσι οι φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα όμορφο παιχνίδι, σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με έντονη παρουσία οπαδών του ΠΑΟΚ, οι οποίοι τραγουδούσαν συνεχώς για την ομάδα τους.

Στο πρώτο μέρος Δραμινή ομάδα κατάφερε να κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμη και με 4 τέρματα, όμως στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε «στροφές», εκμεταλλευόμενος και την αδιαθεσία του πρώτου σκόρερ της Δραμινής ομάδας τη φετινή σαιζόν Ευγένη Τουνγκελίδη, και κατάφερε να ισοφαρίσει στη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και προηγήθηκαν και πάλι στο παιχνίδι έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Αντάμοβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 τέρματα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα όμως ο ΠΑΟΚ έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 – ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 30-35

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-4, 11-8, 13-10, 14-12, 16-16 (ημχ.) 19-19, 22-22, 25-24, 27-28, 28-31, 30-35

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παπάζογλου, Κοτζαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 3, Κουρτίδης 4, Τουνγκελίδης 5, Αντάμοβιτς 11, Θωμίδης 1, Τσιτσίγκος 2, Κουρουτσίδης 1, Κοβογλανίδης 2, Βουλγαράκης, Δεμερτσίδης, Σίνα, Ανουτσιάς.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 4, Παλάσκας 9, Κοκώνης 6, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης 1, Κέζιτς, Κυπραίος 4, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 2, Τσίλης 5, Νικολαΐδης 1, Κοτανίδης, Πέγιοβιτς 1.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 2/2-6/6

Σε δηλώσεις του για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, αλλά και για τα play out, ο προπονητής του Χιλιώτη Δράμα 1986 Σάκης Βαλαβάνης ανέφερε: «Σίγουρα κάναμε μια εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ με πολλά καλά στοιχεία που μας δίνουν κουράγιο και αισιοδοξία εν όψει των play out. Κοιτάξαμε στα μάτια τον ΠΑΟΚ και του βάλαμε δύσκολα για περίπου 48 λεπτά. Το ποιοτικό ρόστερ όμως που έχει δεν άφησε πολλά περιθώρια. Βρήκε ένα καλό πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ και πήρε το παιχνίδι. Όλα τα παιδιά έδειξαν διάθεση αγωνιστικότητα και είχαμε αρκετά τρεξίματα. Για εμάς τώρα ξεκινάει το πρωτάθλημα. Αν δείξουμε το πρόσωπο που δείξαμε με τις μεγάλες ομάδες τότε μπορούμε να ελπίζουμε στην παραμονή. Και οι τρεις ομάδες θεωρώ ότι δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Όποιος έχει τον καλύτερο ρυθμό και φόρμα εκείνη την περίοδο θα παραμείνει».