ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ Ο BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 ΗΤΑΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ, ΙΚΑΝΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΟΛΥΠΛΗΘΕΣ ΚΟΙΝΟ ΣΤΟ «Δ. ΚΡΑΧΤΙΔΗΣ»

Πριν την έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό / Ομ. Ξυνή, για την 5η αγωνιστική της Handball Premier, ο στόχος για τον Bianco Monte Δράμα 1986, δεδομένης της διαφοράς δυναμικότητας, ήταν μια ικανοποιητική εμφάνιση και αυτό επιτεύχθηκε πλήρως, καθώς οι Δραμινοί παίχτες κόντραραν στα ίσια για 45 λεπτά τους αντιπάλους τους. Έτσι, ικανοποιήθηκε πλήρως και το πολυπληθές κοινό στο «Δ. Κραχτίδης», το οποίο είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ένα γεμάτο παιχνίδι, με γκολ και θέαμα, που κρατήθηκε σε ανταγωνιστικό επίπεδο για μεγάλο χρονικό διάστημα (τελικό αποτέλεσμα 28-32, ενώ στο 45’ το σκορ ήταν 20-23).

Μάλιστα, παρά τις απουσίες βασικών παικτών (Θωμίδης, Καφαντάρης και Κοτσαμαρίκογλου) ο προπονητής Σάκης Βαλαβάνης είδε την ομάδα του, έχοντας ως πρωταγωνιστές τον τερματοφύλακα Κώστα Γουργούμη και επιθετικά τους Ευγένη Τουνγκελίδη και Πίτερ Ντράσκιτς (συνολικά 18 γκολ), να είναι στην ισοπαλία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (15-15) με τον μεγάλο αντίπαλό της, περσινό πρωταθλητή στη Handball Premier. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Bianco Monte Δράμα 1986 φαίνεται ότι έμειναν από δυνάμεις, μετά την υπερπροσπάθεια του α’ μέρους, και το γεγονός αυτό συνδυαστικά με την ποιότητα και το βάθος του ρόστερ του Ολυμπιακού, δεν τους επέτρεψε να μείνουν ανταγωνιστικοί έως το τέλος.

Πλέον το ενδιαφέρον για τη Δραμινή ομάδα στρέφεται στο επόμενο παιχνίδι, το προσεχές Σάββατο 10 Νοεμβρίου, όταν και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ, για την 6η αγωνιστική. Οι πιθανότητες για θετικό αποτέλεσμα είναι απειροελάχιστες και στόχος και σε αυτό τον αγώνα για τον Bianco Monte Δράμα 1986 είναι η θετική εμφάνιση, έτσι ώστε η ομάδα να είναι πανέτοιμη στις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις, που θα κρίνουν και το στόχο της παραμονής στη Handball Premier.

Σε δηλώσεις του για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό / Ομ. Ξυνή, ο προπονητής Σάκης Βαλαβάνης ανέφερε: «Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν πλήρως στις απαιτήσεις του αγώνα και κάλυψαν τις απουσίες (Θωμίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Καφαντάρης) που είχαμε. Ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί. Ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα και βάθος ρόστερ για αυτό και έγειρε η πλάστιγγα υπέρ του. Ο αντίπαλος βρήκε αυτό το πεντάλεπτο που χρειαζόταν στο δεύτερο ημίχρονο για να ξεφύγει στο σκορ και μετά εμείς ακολουθούσαμε. Θα αξιολογήσουμε την ήττα και θα δουλέψουμε πάνω στις ατέλειές μας, ώστε να βελτιωθούμε ενόψει της δύσκολης συνέχειας»

BIANCO ΜΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ 1986- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 28-32

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-6, 6-8, 9-11, 12-13, 15-15 (ημιχ.), 15-18, 18-21, 20-23, 21-27, 24-29, 28-32

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Χαϊτίδης 2, Κουρτίδης, Τουνγκελίδης 10, Ντράσκιτς 8, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 3, Φραγκούλης 1, Κοβογλανίδης 2, Κουρουτζίδης 2, Στρατηγέλης, Ιακωβίδης, Κρανιώτης, Τσελεμπώνης, Σινα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 5, Ρέινα, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 4, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 6.

Διαιτητές: Σαπανίδης – Ηλιάδης, Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 1/1-4/4

Άγρια ομορφιά στο πρωτάθλημα

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στη Handball Premier έδωσαν άγρια ομορφιά στο πρωτάθλημα, καθώς σημειώθηκαν μεγάλες εκπλήξεις, οι οποίες «μπερδεύουν» τη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Η ΧΑΝΘ πέτυχε την πρώτη της νίκη μέσα στην έδρα του Αερωπού Έδεσσας (20-21), ενώ και ο Άρης Νικαίας έφτασε σε μεγάλη εντός έδρας νίκη επί του ευρωπαίου Διομήδη Άργους (18-17). Στην κατηγορία των εκπλήξεων εντάσσεται και η εντός έδρας νίκη του ΑΣΕ Δούκα επί του ΠΑΟΚ (25-24), ενώ αίσθηση προκάλεσε (περισσότερο για την έκταση της διαφοράς) η νίκη της Πυλαίας επί του Φίλιππου Βέροιας (28-18).