Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της National League 1 πέτυχε την Κυριακή ο Κ.Α.Ο.Δ. απέναντι στον Α.Ο. Αρετσού με σκορ 73-62 μπροστά σε περισσότερους από 600 φίλους της Δραμινής ομάδας.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. είχε σε καλή μέρα τους Παπαδόπουλο, Γεωργίου, Μαραβέγια και Καραϊσκάκη που πέτυχαν κρίσιμα καλάθια στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με την ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη να μην είναι αποτελεσματική στην επίθεση με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 9-12 υπέρ της Αρετσού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. ανέβασε απόδοση και ήταν αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση κάνοντας το 20-14 στα μέσα της περιόδου. Κάπου εκεί χάλασε η συνοχή των γηπεδούχων επιτρέποντας την Αρετσού να περάσει μπροστά για το 22-24. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους με το ημίχρονο να κλείνει 29-26.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν απολαυστικός στο ξεκίνημα με τους Παπαδόπουλος, Καραϊσκάκη και Μαραβέγια να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια και να παίρνουν διαφορά 13 πόντων για το 48-35. Κάπου εκεί η Αρετσού έκανε πάλι την αντεπίθεσή της και επέστρεψε στο παιχνίδι για το 49-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η εικόνα το παιχνιδιού δεν άλλαξε, ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου μπροστά 60-50 με τους φιλοξενούμε 2’ λεπτά πριν το τέλος να κάνουν το 63-62.

Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο αρχηγός του Κ.Α.Ο.Δ. Δημήτρης Μπέσσας και με καθοριστικά καλάθια και προσπάθειες βοήθησε την ομάδα για το τελικό 73-62.

Τα στοιχεία του αγώνα:

ΚΑΟ Δράμας-Αρετσού Καλαμαριάς 73-62

Διαιτητές του αγώνα: Χατζημπαλίδης, Νεδόγλου, Καντζουρίδης

Δεκάλεπτα: 9-12, 29-26, 49-46, 73-62

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 14 (2), Γρίψιος 3 (1), Παπαδόπουλος 12, Μπέσσας 7 (1), Ρουμπιέρα 10 (1), Γεωργίου 14 (3), Καραϊσκάκης 9 (3), Γρηγοριάδης 2, Μπρουκς 2.

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Σιδηροηλίας 22, Φλιάτης 8 (1), Πλιούκας 12 (2), Τσιόγκας 8, Ροπούτης 8, Καπόνης, Γεωργάκης 4, Φλιώνης, Κυφωνίδης.

Δηλώσεις Νίκου Γρηγοριάδη: Συγχαρητήρια στους παίκτες μου κερδίσαμε έναν σκληρό και δύσκολο αντίπαλο

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του ΚΑΟΔ Νίκος Γρηγοριάδης δήλωσε:

Συγχαρητήρια στον κ. Πετρόπουλο και στην ομάδα της Αρετσού καθώς ήταν ένας σκληρός και δύσκολος αντίπαλος.

Εμείς προσπαθήσαμε να κρατηθούμε στο παιχνίδι με αρκετό ροτέισον για να κρατήσουμε δυνάμεις που στα προηγούμενα παιχνίδια μας λείψανε. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού καταφέραμε να πάρουμε μια νίκη η οποία φαινόταν ότι μπορούσαν να την πάρουν και οι δύο.

Τα παιδιά προσπαθούν για το καλύτερο, προσπαθούν να κερδίσουν, δεν έχουν καλή ψυχολογία, ακόμη δεν έχουμε καταλάβει τι μπορούμε να κάνουμε ή αν μπορούμε να το κάνουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για αυτή τη νίκη και στον κόσμο μας που έρχεται και μας δίνει αρκετή βοήθεια.