Κ.Α.Ο.Δ. – Β.Α.Ο 72 – 44

Την νίκη πέτυχε την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021 ο Κ.Α.Ο.Δ. με αντίπαλο τον ΒΑΟ με 72-44 και σκαρφάλωσε και πάλι στην 2η θέση, σε ένα παιχνίδι που οι Δραμινοί ήταν ανώτεροι και δεν γνώρισαν ιδιαίτερες δυσκολίες, μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με την Σταυρούπολη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Κ.Α.Ο.Δ. μπήκε καλά στο παιχνίδι και νωρίς πήρε σημαντική διαφορά (19-8), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει μπροστά την ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη με 24-14.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει για το 24-23, η οποία ήταν και η μοναδική φορά που πλησιάσει ο ΒΑΟ στο σκορ. Από εκεί και πέρα οι παίκτες της δραμινής ομάδας σημείωσαν 18 πόντους ενώ δέχτηκαν μόλις έναν, για το 42-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. έπαιξε και πάλι όμορφο μπάσκετ προσφέροντας ταυτόχρονα και θέαμα στους περίπου 200 φίλους της ομάδας, βλέποντας μέχρι και θεαματικά καρφώματα για το 60-32.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η οποία είχε τυπικό χαρακτήρα ο Νίκος Γρηγοριάδης έδωσε σε όλους τους παίκτες της ομάδας χρόνο συμμετοχής με το 72-44 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Για τον Κ.Α.Ο.Δ. ξεχώρισαν οι Μούκας με 20, Στυλίδης με 14 και Σιταρίδης 9 πόντους.

1ο: 24 – 14 (σκορ 24 – 14)

2ο: 19 – 11 (σκορ 43 – 25)

3ο: 17- 7 (σκορ 60 – 32)

4ο: 12 – 12 (σκορ 72 – 44)

Κ.Α.Ο.Δ. 72: ΓΑΙΤΑΝΗΣ 5 (1), ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ 9 (3), ΣΤΥΛΙΔΗΣ 14 (2), ΓΑΙΤΑΝΙΔΗΣ 3, ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ 2, ΜΕΛΙΑΔΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, ΚΟΥΜΛΕΛΗΣ 12, ΜΠΟΖΗΣ 4, ΧΑΡΙΣΜΙΔΗΣ 3 (1), ΜΟΥΚΑΣ 20 (4), ΜΠΕΣΣΑΣ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ

Β ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΚΑΡΑΤΖΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Β.Α.Ο. 44 ( ΦΡΥΔΑΣ): ΤΑΖΟΠΟΥΛΟΣ Γ. 2, ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΝΤΟΛΕΩΝ, ΝΑΚΟΣ, ΜΑΓΗΣ 9, ΤΑΖΟΠΟΥΛΟΣ Κ. 12, ΖΑΧΑΡΙΑΣ 11, ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ 3 (1), ΠΙΣΙΩΤΗΣ 3 (1), ΕΞΙΟΓΛΟΥ, ΚΑΦΑΛΗΣ, ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ 4

Επόμενο παιχνίδι με την Σταυρούπολη την ερχόμενη Κυριακή στις 17:00.