ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΔΡΑΜΑΣ

• Μετάλλια και Όρια Προεθνικής!

Με μεγάλα χαμόγελα επέστρεψε η αγωνιστική ομάδα του συλλόγου μας από τους Χειμερινούς αγώνες Β. Ελλάδος που διοργανώθηκαν στο «Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης» το 3ήμερο 9-11 Φεβρουαρίου 2018 με τη συμμετοχή ομάδων από τη Β. Ελλάδα (Θράκη, Μακεδονία, Θεσσαλία και Ήπειρο)

Στην αποστολή του ΚΟΔ για τους αγώνες συμμετείχαν οι παρακάτω αθλητές: Αφεντουλίδης Μάριος, Βασιλειάδου Ευφροσύνη, Δερβεντλή Κυριακή, Καλούδης Γιώργος, Καράογλου Κλεάνθης, Κιορσάββας Μιλτιαδης, Κουμουνδούρος Μάριος, Κουμπατή Σοφία, Κωνσταντινίδου Ιωάννα, Κωνσταντινίδου Φωτεινή, Λιόρδου Χριστίνα, Μαυρογιάννης Χρυσοβαλάντης, Μιχαηλίδης Βασίλης, Μπακάλης Δημήτριος, Ορφανίδου Ελένη, Πλατάνου-Ζάπρη Αγγελίκη, Πλατάνου Ζάπρη Μαρκέλλα, Τοπχαναλής Μιχαήλ, Τσακιρίδης Τομπαίδης Δημήτρης, Τσοκακτσίδου Κυριακή. Η ομάδα μας έδωσε ένα βροντερό παρών με τους 20 αθλητές/τριες της κατακτώντας συνολικά 15 (2 χρυσά, 4 ασημένια και 9 χάλκινα) μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα.

Η Κωνσταντινίδου Φωτεινή κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα 400μ Μικτή Ατομική, χρόνο που αποτελεί όριο Προεθνικής ομάδας, ασημένιο μετάλλιο στα 200μ Πρόσθιο και χάλκινο μετάλλιο στα 200μ Μικτή Ατομική στην κατηγορία Κορασίδων.

Ο Μιχαηλίδης Βασίλης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ Πεταλούδα, το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ Ελεύθερο και το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ Πεταλούδα στην κατηγορία Παμπαίδων Β.

Ο Μαυρογιάννης Χρυσοβαλάντης στην κατηγορία Παίδων κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ Ελεύθερο και 2 χάλκινα μετάλλια στα 800μ και 1500μ αντίστοιχα.

Ο Τοπχαναλής Μιχαήλ κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο στα 100μ Πρόσθιο και 2 χάλκινα μετάλλια στα 200μ Πρόσθιο και στα 200μ Μικτή Ατομική στην κατηγορία Παμπαίδων Β.

Η Δερβεντλή Κυριακή κατέλαβε την Τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ Μικτή Ατομική στην κατηγορία Παγκορασίδων Α.

Ο Κιορσάββας Μιλτιάδης κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Παμπαίδων Α στο αγώνισμα 200μ Μικτή Ατομική.

Η Ορφανίδου Ελένη κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ Πεταλούδα στην Κατηγορία Παγκορασίδες Β.

Εκτός όμως από τα μετάλλια οι αθλητές/τριες του Κ.Ο.Δράμας, Αφεντουλίδης Μάριος, Βασιλειάδου Ευφροσύνη, Καλούδης Γιώργος, Καράογλου Κλεάνθης, Κουμπατή Σοφία, Λιόρδου Χριστίνα, Μπακάλης Δημήτρης, Πλατάνου Ζάπρη Αγγελική, Πλατάνου Ζάπρη Μαρκέλλα, Τσακιρίδης Τομπαίδης Δημήτρης και η Τσοκακτσίδου Κυριακή είχαν επιτυχημένες ατομικές επιδόσεις οι οποίες τους κατέταξαν στην 8άδα των ατομικών και ομαδικών τους αγωνισμάτων.

Ο Κουμουνδούρος Μάριος που για την φετινή χρονιά αγωνίζεται με τα  χρώματα του «Άρη Θεσσαλονίκης» κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια στα 200μ Πρόσθιο, με χρόνο που αποτελεί όριο Προεθνικής ομάδας, και στα 4x100mix ,καθώς και ένα χάλκινο μετάλλιο στα 100μ Πρόσθιο στην κατηγορία Παίδων.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου συγχαίρει από καρδιάς  όλα τα παιδιά μας που συμμετείχαν στους αγώνες και φρόντισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία του Κολυμβητικού Ομίλου Δράμας σε αυτή την τόσο σημαντική διοργάνωση. Πολλά συγχαρητήρια πάνω απ’ όλα αξίζουν στον προπονητή της ομάδας μας κ. Αβραμίδη Σταύρο ο οποίος ηγείται και επιμελείται αυτής της επιτυχημένης αγωνιστικής προσπάθειας.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια με πολλές επιτυχίες στην συνέχεια της αγωνιστικής χρονιάς και είναι σίγουρο πως ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας θα συνεχίσει να είναι σε όλους τους αγώνες εξίσου δυνατός και ανταγωνιστικός.