Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, ο Bianco Monte Δράμα 1986 ηττήθηκε για το Κύπελλο από τον ΠΑΟΚ στη  Θεσσαλονίκη. Τελικό αποτέλεσμα του αγώνα 30-29, ενώ η κανονική διάρκεια έληξε 26-26.

Το παιχνίδι κρίθηκε με ένα γκολ του Νίκου Νικολαΐδη δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Δραμινής ομάδας Λευτέρη Παπάζογλου, ο οποίος είχε καταπληκτικές επεμβάσεις στον αγώνα.

Ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις, πραγματική διαφήμιση του χάντμπολ, και τις δύο ομάδες να έχουν εναλλάξ προβάδισμα αρκετές φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τον Bianco Monte Δράμα 1986 μένει η πικρή γεύση του αποκλεισμού, ο οποίος ήρθε στις λεπτομέρειες. Πάντως η Δραμινή ομάδα δείχνει πως μεγαλώνει, καθώς τη φετινή σαιζόν κοίταξε στα μάτια 3 φορές (ισοπαλία και ήττα στο γκολ στο πρωτάθλημα και ήττα στην παράταση στο κύπελλο) τον ΠΑΟΚ, έναν ιστορικό σύλλογο με πολλαπλάσιο μπάτζετ.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 7-4, 10-6, 11-9, 14-10 (ημίχρονο), 16-14, 18-18, 21-20, 24-23, 26-26 (κανονικός αγώνας), 28-27, 30-29.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Πατιός.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Αρσιτς, Σεϊρεκίδης 6, Λιάπης 2, Παλάσκας 6, Στογιάνοβιτς 3, Μέντουριτς 2, Καραγκιοζόπουλος 2, Τσαναξίδης , Νικολαϊδης 4, Τζωρτζίνης 5, Γιορανίδης, Αποστόλου, Κυριακίδης, Καβουσανάκης, Γκίγκοφ, Παπαβασίλης.

Bianco Monte Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): E. Παπάζογλου, A. Παπάζογλου 7, Δέσπος 1, Παπαδόπουλος 3, Χαϊτίδης 3, Τουνγκελίδης 6, Πολύδωρος, Κοβογλανίδης 1, Σίνα 2, Καφαντάρης 3, Βάκκας, Τόσκας 3, Καβάζης, Φραγκούλης, Τοζακίδης, Κοτσαμαρίκογλου.