Η ΔΡΑΜΙΝΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΤΗΣ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΑ 10 Μ. ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΑ 25 Μ., ΕΝΩ ΣΤΟ ΜΙΚΤΟ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΤΩΝ 10 Μ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ ΔΙΟΝΥΣΗ ΚΟΡΑΚΑΚΗ ΚΑΤΕΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ

Τρία μετάλλια κατέκτησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κάιρο η Άννα Κορακάκη, η οποία εδώ και χρόνια παραμένει στην ελίτ του αθλήματός της σκοποβολής.

Η Δραμινή αθλήτρια ξεκίνησε τις επιτυχίες στο Παγκόσμιο Κύπελλο με το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι των 10 μ. Μάλιστα το συγκεκριμένο χρυσό ήταν το πρώτο για τον ελληνικό αθλητισμό μέσα στο 2022. Στο αγώνισμα, η Άννα Κορακάκη προκρίθηκε στον τελικό με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση. Στον αγώνα για τα μετάλλια από το πρώτο γκρουπ πήραν το «εισιτήριο» η Βουλγάρα Κονσταντίνοβα και η Γερμανίδα Ρέιτζ και από το δεύτερο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και η Ινδή Έσα Σινγκ. Στον αγώνα των μεταλλίων, η Κορακάκη και η Σινγκ άφησαν πίσω τους την Κονσταντίνοβα και το χρυσό κατέκτησε η Δραμινή Ολυμπιονίκης υπερισχύοντας της Ινδής με 16-4.

Η δεύτερη επιτυχία για την Άννα Κορακάκη ήρθε μέσα από τη συνεργασία με τον αδελφό της Διονύση, καθώς οι δύο αθλητές κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο μικτό ομαδικό των 10 μ. με αεροβόλο πιστόλι. Στη διάρκεια ενός αμφίρροπου αγώνα η ελληνική ομάδα κατέλαβε την όγδοη θέση σε ισοβαθμία με την ομάδα της Γερμανίας και έναν μόλις βαθμό πίσω από τις ομάδες Ιαπωνίας και Ταϊλάνδης. Έτσι ανάμεσα σε 44 ομάδες, τα δύο αδέρφια κέρδισαν τη δυνατότητα να συνεχίσουν τον αγώνα τους στους τελικούς. Στη συνέχεια, στο δεύτερο ημιτελικό, όπου αγωνίστηκαν, Άννα Κορακάκη και Διονύσης Κορακάκης κατάφεραν να τερματίσουν στην δεύτερη θέση με σκορ 42,5 επιτυγχάνοντας το στόχο τους και εξασφαλίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Οι επιτυχίες για την Άννα Κορακάκη στο Κάιρο ολοκληρώθηκαν με το χάλκινο μετάλλια στα 25 μ. με αεροβόλο πιστόλι. Στον αγώνα, μετά τον πρώτο γύρο βολών, η Δραμινή αθλήτρια ήταν πρώτη με 585 και 27 κεντρικά δεκάρια. Το ίδιο έκανε και στο δεύτερο γύρο, εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία της στην τετράδα, η οποία σφραγίστηκε από το χάλκινο μετάλλιο.

Εύλογα οι επιτυχίες της Άννας και του Διονύση Κορακάκη πανηγυριστήκαν δεόντως και από τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, τον πατέρα και προπονητή Τάσο Κορακάκη και τη μητέρα Φωτεινή Χριστοδούλου. Για τα 3 μετάλλια στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Καΐρου, η Άννα Κορακάκη έγραψε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: «Δεν χορταίνω να βλέπω τη σημαία μας από το βάθρο».