Φωτογραφία αρχείου

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο Bianco Monte Δράμα 1986, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 29-31 επί της Πυλαίας σήμερα (22/9) το απόγευμα.

Ένα παιχνίδι με αρκετές ιδιαιτερότητες, καθώς ήταν το πρώτο αμέσως μετά τον ευρωπαϊκό θρίαμβο της ομάδας και την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup.

Η Δραμινή ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (16-14), όμως με ένα σερί 6-0 στις αρχές του δευτέρου μέρους φάνηκε να ελέγχει αγώνα. Η Πυλαία στη συνέχεια αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά καταγράφηκαν πολλές ισοπαλίες. Όμως οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη κατάφεραν με ψυχραιμία στο φινάλε να φτάσουν στην νίκη με διαφορά 2 τερμάτων.

Επόμενος αγώνας για τον Bianco Monte Δράμα 1986, το προσεχές Σάββατο, στις 18.00, στο “Δ. Κραχτίδης”, με την Κέρκυρα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 8-8, 10-9, 12-12,16-14 (ημχ), 17-19, 19-21, 22-23, 23-25, 27-26, 29-31.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Τσαμεσίδης 6, Μπαμπατζανίδης 1, Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 11, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 1, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος 3, Λασκαρούδης, Τριανταφυλλίδης.

Δράμα 86’ (Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπάζογλου 1, Καφαντάρης 2, Μπουγκαρίνοβιτς 3, Νίκολιτς 5, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης Κοτσαμαρίκογλου 2, Πολύδωρος 5, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος, Κρανιώτης, Σίνα 4.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-7. Κόκκινη: Καφαντάρης (43:31 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 5/6 – 2/2.