A.O. ΣΕΡΡΩΝ – ΚΑΟΔ 49-69 (ΗΜ. 33-33)

Την μεγαλύτερη μέχρι την επόμενη νίκη της σύγχρονης ιστορίας του πέτυχε ο ΚΑΟΔ αφού πέρασε με σχετική άνεση από τις Σέρρες με αντίπαλο τον Α.Ο.Σ. με σκορ 49-69!

Έτσι η Δραμινή ομάδα εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή με 3-0 νίκες και ατενίζει με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια…

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (9-7 στο 5’). Οι φιλοξενούμενοι όμως κάνοντας καλό φίνις στην εναρκτήρια περίοδο απέκτησαν ισχνό προβάδισμα (15-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Δραμινοί «πυροβολώντας» από τη περιφέρεια βρέθηκαν στο +13 (17-30, 7:08), ωστόσο η περίοδος έληξε 33-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ «πλήγωσε» τους Σερραίους μέσα στο «ζωγραφιστό» έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Ταχυρίδη (35-42, στο 24’). Μετά τον Ταχυρίδη ανέλαβε δράση για τους Δραμινούς o Νίκος Αμπελακιώτης και η διαφορά ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα (38-52, 2:10). Η περίοδος έκλεισε με 43-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Α.Ο.Σ., παρά τις φωνές του προπονητή τους από τον πάγκο, δεν αφυπνίσθηκαν στο παρκέ. Οι παίκτες του ΚΑΟΔ κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο γήπεδο, με τον Μποβασιανό να σκοράρει διαρκώς με διεισδύσεις εξασφαλίζοντας εύκολα και δίκαια τη νίκη.

Διαιτητές: Δημάδης – Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 15-16, 33-33 (ημ.), 43-54, 49-69

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 2, Γιαννούλης 5, Τερζής 1, Τζουμαϊλής 2, Ασημάκης 15 (2), Καρακώστας 8, Γιαβρόπουλος 12 (2), Χορτομάρης 4, Λαδιάς, Μποζουτσίδης, Παπαδόπουλος.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Τούπας 2, Μανιώτης 10 (3), Γιάγκου 9 (1), Αμπελακιώτης 18 (2), Τοσουνίδης 3, Μποβασιανός 18 (1), Ταχυρίδης 9, Καριοφύλλης, Εξουζίδης, Καμμάς.

Την ερχόμενη Κυριακή 29/10 και ώρα 17:00 μ.μ. στο κλειστό γυμναστήριο Δράμας «Δημήτριος Κραχτίδης» η ομάδα μας υποδέχεται το Παγγαίο στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η παρουσία σας θα σπρώξει σε μια ακόμη επιτυχία του ΚΑΟΔ…

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

ΑΟ Σερρών-ΚΑΟ Δράμας 49-69, Τιτάνες Δράμας-Μακεδόνες Κρηνίδων 61-66, ΑΕ Δοξάτου-Δόξα Βώλακα 54-36, Απόλλων Δράμας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 58-78, Ηράκλεια Σερρών-Προσοτσάνη

45-51, Πανσερραϊκός-Παγγαίο 72-50