ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΙΣ 18.00 ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ «Δ. ΚΡΑΧΤΙΔΗΣ»

Με τον εντός έδρας αγώνα με τη ΧΑΝΘ, το προσεχές Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017, στις 18.00, στο κλειστό «Δ. Κραχτίδης», συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Handball Premier για τον Χιλιώτη Δράμα 1986. Ο αγώνας διεξάγεται στο πλαίσιο της8ης αγωνιστικής.

Την προηγούμενη Κυριακή, για την 7η αγωνιστική, η Δραμινή ομάδα γνώρισε μια αναμενόμενη ήττα στον εκτός έδρας αγώνα με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, με 34-18.

Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Χιλιώτη Δράμα 1986 κ. Σάκης Βαλαβάνης ανέφερε: «Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια πάρα πολύ δυνατή ομάδα. Το δικαιολογεί η βαθμολογία της. Παρά τις απουσίες μας κατεβήκαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, Στο πρώτο δεκάλεπτο σταθήκαμε αρκετά καλά, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε και με τις πολλές επιλογές που έχεις στο ρόστερ κατάφερε να πάρει μπάλες να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να μας βάλει εύκολα γκολ. Εμείς δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω, ήμασταν κακοί στην άμυνα κάνοντας τον πρώτο φάουλ νομίζω μόλις στο 25’, κι αν δεν “ακουμπάς” αντίπαλο δεν μπορείς να περιμένεις και το αποτέλεσμα.

Ήταν σημαντικό παιχνίδι για εμάς καθώς μας λείπουν αγώνες και μέσω αυτών των αγώνων παρά τη μεγάλη διαφορά δενόμαστε και γινόμαστε καλύτεροι στο γήπεδο. Είναι ενθαρρυντικό ότι στα τελευταία λεπτά ότι έπαιξαν δύο παίδες και τρεις έφηβοι που είναι και αυτοσκοπός της ομάδας. Συνεχίζουμε τον αγώνα μας και θα παλέψουμε με όλες μας τις δυνάμεις για τα ματς που είναι στις δυνατότητές μας»

Τα στοιχεία του αγώνα:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-4, 11-4, 14-5, 15-6, 18-8 (ημχ.), 18-11, 22-12, 24-14, 27-15, 29-17, 34-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 3, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 6, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Φάμπατς 1, Λιάπης 1, Λιόλιος 2, Χάλαρης 4

ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Κοτσαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 1, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 9, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος 1, Μαμαλίδης, Τσιτσίγκος 2, Κουρτίδης 3, Θωμίδης, Παγωνίδης, Τσαυλός

Διαιτητές: Κουτσός – Φωκίτης Δίλεπτα: 4-2 Πέναλτι: 3/4-3/3