Το ποια θα είναι η συνέχεια της Εθνικής Ελλάδας με τον Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο δεν μπορεί να το προβλέψει κανείς, αλλά όλοι βλέπουν ότι το ξεκίνημα είναι τέλειο, αφού με τον Μπακασέτα να σκοράρει ξανά και τους Παυλίδη και Λημνιό να βρίσκουν κι αυτοί δίχτυα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε με 3-0 την Κύπρο και πήρε το τρίτο τρίποντο σε ισάριθμα παιχνίδια στο Nations League.

Σε αντίθεση με τους προηγούμενους δύο αγώνες, κόντρα σε Βόρεια Ιρλανδία και Κόσοβο, η Εθνική ομάδα μπήκε από την αρχή καλά αυτή τη φορά και μετά την ευκαιρία του 5ου λεπτού με Μπάλντοκ και Μάνταλο, ήρθε στο 8′ το γκολ: Ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, η άμυνα δεν απομάκρυνε καλά και ο Μπακασέτας, ο οποίος είναι σε εξαιρετική κατάσταση, έπιασε το βολέ εκτός περιοχής και για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι βρήκε δίχτυα (1-0).

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ είχε το γρήγορο προβάδισμα που ήθελε και είχε παράλληλα διάθεση να κυνηγήσει κι άλλο γκολ, το οποίο δεν άργησε να πετύχει. Στο 20′, συγκεκριμένα, ο Μπακασέτας έγινε δημιουργός αυτή τη φορά και αφού απέφυγε τους αντιπάλους του έκανε το γύρισμα από δεξιά για τον Παυλίδη, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-0.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, έδειχνε εύκολο για την Ελλάδα που είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 40′ λίγο έλειψε να έχει και τρίτο γκολ με τη λόμπα του Λημνιού αλλά ο Μιχαήλ κατάφερε να αποκρούσει, για να ακολουθήσει στο 41′ η μοναδική, αλλά πολύ καλή, ευκαιρία της Κύπρου στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πίττα να βγαίνει τετ α τετ και να πλασάρει άουτ.

Όπως και να έχει, το ημίχρονο βγήκε με το σκορ στο 2-0, οι δύο προπονητές έκαναν από δύο αλλαγές στην ανάπαυλα και με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′ ήρθε και το 3-0 για την Εθνική ομάδα από τον Λημνιό, ο οποίος έφερε ωραία τη μπάλα μπροστά του και εκτέλεσε τον Μιχαήλ με εκπληκτικό σουτ.

Το παιχνίδι είχε, πλέον, κριθεί οριστικά αφού δεν γινόταν να ανατραπεί αυτό το σκορ στη συνέχεια, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ελέγχει την κατάσταση, να έχει ευκαιρία στο 70′ με την κοντινή κεφαλιά του Μασούρα και στη συνέχεια να ρίχνει τον ρυθμό και να πανηγυρίζει την 3η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο του Nations League.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (25′ Τζαβέλλας), Τσιμίκας, Σιώπης (52′ Αλεξανδρόπουλος), Μάνταλος (52′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (81′ Μπακασέτας), Λημνιός, Παυλίδης, Δουβίκας (46′ Μασούρας).

Κύπρος: Μιχαήλ, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46′ Λαΐφης), Κορρέα, Πίττας, Αρτυματάς, Κυριάκου, Ν. Ιωάννου (64′ Παναγιώτου), Παπουλής (74′ Σπόλιαριτς), Σωτηρίου (46′ Χριστοφή), Λοΐζου (65′ Τζιονής).