Τη νίκη με 32-30 πέτυχε η Bianco Monte Δράμα 1986 με αντίπαλο τον Διομήδη Άργους σε ένα παιχνίδι που η Δραμινή ομάδα ήταν ανταγωνιστική και πέτυχε μια σπουδαία νίκη.

Το σύνολο του Σάκη Βαλαβάνη βρέθηκε στο 57:30’ στην Ευρώπη και στο 60’ εκτός Ευρώπης καθώς την ίδια ώρα στην Ν. Φιλαδέλφεια ο Ιωνικός κέρδιζε 27-26 τον Αερωπό Έδεσσας, όμως το παιχνίδι έληξε ισόπαλο εκεί (27-27) με τη Δραμινή ομάδα να μένει εκτός Ευρώπης στην ισοβαθμία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Δράμα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να κάνει καθοριστικές αποκρούσεις από τα 6μ. δημιουργώντας πρόβλημα στο σκοράρισμα των Δραμινών.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη ανέβασαν απόδοση, μειώνοντας το σκορ σε 9-10 στο εικοσάλεπτο και στο 14-14 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δράμα 1986 έπαιξε καλύτερα, πέτυχε καθορίστηκα τέρματα, είχε κορυφαίους τους Τόσκα, Μωραΐτη, Χαϊτίδη, Πολύδωρο και Παπάζογλου ιδιαίτερα στα τελευταία 15’του αγώνα, σε ένα απολαυστικό και ποιοτικό 2ο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 32-30.

Μετά το τέλος του αγώνα οι φίλαθλοι της Δραμινής ομάδας χειροκρότησαν τους παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη για τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν όχι μόνο στο συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα στη δυσκολότερη χρονιά της ιστορίας της από την άποψη προβλημάτων τραυματισμών στάθηκε όρθια μέχρι το τέλος και διεκδίκησε με πάθος τη δεύτερη φορά έξοδο στην Ευρώπη την οποία έχασε σε ισοβαθμία στα τελευταία τρία λεπτά του τελευταίου αγώνα του πρωταθλήματος.

Τα στοιχεία του αγώνα:

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-7, 6-8, 9-10, 11-12, 14-14 (ημχ), 16-16, 20-20, 24-24, 25-27, 28-28, 32-30

ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Μπάρμπας, Μωραΐτης 8, Λαστσάκου 2, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 4, Τορνικίδης, Τόσκας 8, Παπάζογλου, Ντάκαρης, Δεμερτζίδης, Βασιλείου, Παπαγεωργίου 1, Ζιβούλοβιτς, Παπαδόπουλος 4, Σίνα.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Τσάκαλος 5, Τζιμπουλας 4, Τσιγαρίδας 9, Σβιζετιτς, Τερλετσκι, Ασβεστας 3, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Τοτος 2, Μάνθος 3, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζιβκοβιτς 1, Λιολιος 3.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-0, Πέναλτι: 2/3-2/3